Filistin BM'de ilk kez oy kullandı

Filistin BM'de ilk kez oy kullandı

BM Genel Kurulu tarafından geçen yıl "gözlemci devlet statüsü" verilen Filistin Devleti, Birleşmiş Milletler'de ilk kez oy kullandı.

 

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından geçen yıl "üye olmayan gözlemci devlet" statüsü tanınan Filistin devleti, BM'de ilk kez oy kullandı.

Birleşmiş Milletler sisteminde yer alma ve İsrail'in illegal yerleşimlerini durdurma için uzun süredir BM'de çaba harcayan Filistin, bugün önemli bir adım daha attı.

BM Genel Kurulu'nda, eski Yugoslavya topraklarında 1991'den sonra gerçekleşen uluslararası hukuk ihlallerini kovuşturan Uluslararası Mahkeme'ye (ICTY) üye seçimi yapıldı.

Üç yargıcın yarıştığı seçimlerde ICTY'nin yapısı gereği üye olmayan gözlemci devletlere de oy hakkı tanındı. Bu doğrultuda BM'ye üye 193 ülkenin yanısıra geçen yıl "üye olmayan gözlemci devlet" statüsü kazanan Filistin Devleti de oy kullandı.

Filistin adına önemli bir dönüm noktası olan oylamada, Filistin'in ilk BM oyunu BM Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur kullandı.

"Önemli bir adım"

Riyad Mansur, Uluslararası Mahkeme ICYT'ye üye atanması için yapılan seçimin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, bugünün Filistin için tarihi önemde bir gün olduğunu belirtti.

Filistin olarak BM'de ilk kez oy haklarını kullandıklarını ifade eden Mansur, "Bütün seçimlerde oy kullanma hakkımız olduğunu düşünüyoruz. BM'ye tam üye olacağımız ve tüm haklarımızı kullanabileceğimiz zamanın yakın olduğunu umuyoruz. Ben Genel Kurul'da Filistin devleti adına ilk oyu kullandığımda neredeyse salonun tamamı alkışladı. Bu, artık Filistin'in BM'ye tam üye olması için BM Genel Kurulu'nun daha fazla bekleyemeyeceğinin göstergesi" dedi.

BM'ye tam üye olmak için hazır olduklarını dile getiren Mansur, ancak yargıç seçimi için de olsa BM'de oy kullanmanın Filistin için önemli olduğunu vurgulayarak, "Bu seçimde oy kullanmamız, BM tam üyeliğine giden yolda doğru yönde atılmış önemli bir adım" diye konuştu.

AA'nın, oylama sonrası birçok ülke temsilcisinin kendilerini tebrik etmesiyle ilgili düşüncelerini sorması üzerine, kişisel olarak da bundan büyük gurur duyduğunu ifade eden Mansur, "Filistin devleti ve halkı adına böyle tarihi bir günde oy kullanmak benim için bir ayrıcalıktı" ifadesini kullandı.

Tam üyeliğe BMGK engeli

Filistin'in BM'ye tam üyelik için yaptığı başvurular, BM Güvenlik Konseyi'nde onaylanmadığı için gerçekleşemedi. Daha önce BM Genel Sekreterliği tarafından Konsey'e gönderilen Filistin'in başvuruları gündeme alınmamıştı.

Filisitin, tam üyelik yolunda BMGK engelini aşamayınca geçen yıl "gözlemci kuruluş" statüsünü,  "üye olmayan gözlemci devlet" statüsüne yükseltmek için BM genel Kurulu'na başvurmuş ve yapılan oylamada 138 ülke lehte, 9 ülke ise aleyhte oy kullanmıştı.

Filistin yeni statüsüyle BM'de ilk kez oy kullanma hakkını kullanmış oldu.

Öte yandan, eski Yugoslavya Uluslararası Mahkemesi (ICTY) yargıç seçimi için Filistin'in de katıldığı oylama sonucunda Togo'dan Koffi Kumelio Afande en çok oyu alarak ICTY üyesi oldu.

7 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ